Історія бібліотеки

З історії «Буковинчиків»

http://ube.nlu.org.ua/article/Чернівецька%20обласна%20бібліотека%20для%20дітей

 

Чернівецька обласна бібліотека для дітей – це найбільша книгозбірня, що обслуговує дітей Буковини,  є культурним, освітнім, інформаційним та дозвіллєвим центром. Організована була згідно наказу Чернівецького Облвно № 613 від 10 вересня 1944 року і розпочала свою роботу у приміщенні обласної бібліотеки для дорослих по вулиці О. Кобилянської в одній невеличкій кімнаті з наявністю 1 тис. книжок. З цього дня директором бібліотеки призначено Асю Семенівну Костовецьку. Вона була фахівцем своєї справи. Організовує збір книжок для бібліотеки, ремонтує приміщення, а головне гуртує команду однодумців. І вже з 3.11. 1944 року в штаті бібліотеки 18 працівників. А через декілька тижнів, 29 листопада 1944 року у приміщенні, що по вул. Шевченка, 29 відбулося урочисте відкриття обласної бібліотеки для дітей, де вона знаходиться і понині.

Бібліотека активно починає формувати фонди. Історично склалося так, що державною мовою на Буковині були і німецька, і румунська, населення –  українці, румуни, молдовани, поляки, євреї, росіяни, вірмени, німці. Кожна громада мала свій «Народний дім». Відповідно і школи були за національною ознакою. В 1945 році у бібліотеці, при абонементі, відкривається відділ іноземної літератури, а також гурток художнього читання. Бібліотека намагається привчити дітей до систематичного читання, допомогти засвоїти знання набуті в школі.  По направленню Міністерства культури УРСР №70 від 06.09.1954 року на посаду заступника директора з методичної роботи призначається Довжинська Валентина Вікторівна, яка з 1956 по 1972 рік очолила бібліотеку. За багаторічну сумлінну працю вона нагороджена орденом «Трудового Червоного Прапора». Основним напрямком роботи бібліотеки в 50-60 роки було ознайомлення, вивчення, засвоєння книжкових багатств, авторів братніх республік. Читачі мали змогу всебічно вивчати як українську, так і російську класику, твори письменників народів СРСР. Для них створювалися клуби за інтересами, гуртки, лекторії.

З 1972 року по 1992 рік Чернівецьку обласну бібліотеку для дітей очолила Ніна Миколаївна Абрамович, яка за багаторічну працю була нагороджена орденом «Знак пошани». Почала працювати на посаді зав метод відділом, а пізніше – директором. Багато уваги приділяє саме методичній  роботі бібліотеки. Бібліотека – це сенс життя Ніни Миколаївни. При її безпосередній участі виходять бібліографічні покажчики, пам’ятки, буклети. Вона першою зосереджує особливу увагу на краєзнавчій бібліографії для дітей. Створює краєзнавчий каталог.

 

З 1992 року по 2011 рік Чернівецьку обласну бібліотеку для дітей очолила Олена Семенівна Заїчкова, якій за багаторічну та сумлінну працю присвоєно звання заслуженого працівника культури України. Олена Семенівна спрямовує діяльність колективу на підтримку статусу бібліотеки як сучасного культурно – дозвіллєвого центру та розвиток читацької активності дітей на основі цінностей освітньої і національної культури. Проводить реорганізацію структурних підрозділів бібліотеки, активно впроваджує заходи в напрямках формування, оновлення, актуалізації книжкового фонду та його ефективного використання.

7 квітня 2011 року в. о. директора бібліотеки була призначена Кирилюк Лариса Миколаївна, а з 6 червня 2011 року сесією обласної ради затверджена директором. Бібліотека впроваджує нові форми роботи, розпочала проект «Буковина читає дітям» в рамках Національного проекту «Україна читає дітям», успішно працює програма «Літніх читань», з появою нових технічних засобів покращилось видавництво методично-бібліографічних матеріалів бібліотеки.

Сьогодні штат бібліотеки налічує 28 осіб – із них 18 бібліотечних працівників, що видають щорічно біля 200 тис. документів 10,3 тис. користувачам. Це діти віком до 15 років та організатори дитячого читання.

Основою бібліотеки є книжкові фонди, які на сьогодні налічують більше 100 тисяч документів українською, російською, мовами національних меншин та іноземними мовами. Щорічно бібліотека передплачує понад 100 назв газет і журналів. Обласна бібліотека для дітей є регіональним соціологічним, науковим та методичним центром з питань дитячого читання. Бібліотека приймає участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні «Краща книга року», аналізує, вивчає та узагальнює досвід роботи бібліотек області з читачами-дітьми, є творчою лабораторією з впровадження інноваційних форм в бібліотечну практику.

Впроваджуючи в практику роботи  комп’ютерні технології бібліотека освоює програмний продукт АІБС «MARK SQL», формує електронну базу даних, бере активну участь у корпоративному проекті «КОРДБА» дитячих бібліотек України із аналітичного розпису періодичних видань, створює електронну базу даних «Буковиніана».

Наявний бібліотечний фонд і довідково-бібліографічний апарат бібліотеки перетворює її в центр регіональної рекомендаційної бібліографії документів для дітей та організаторів дитячого читання. Щорічно видаються рекомендаційні бібліографічні списки літератури «Учителям – предметникам», «Канікули з книгою», рекомендаційні покажчики серії «Письменники – ювіляри року», «Вони прославили наш край».

Дієвою формою роботи бібліотеки є конкурси. Читачі бібліотеки беруть активну участь Всеукраїнському конкурсі «Найкращий читач року» організований ГО «Форум видавців» та Національною бібліотекою України для дітей, Всеукраїнському конкурсі «Моя мала Батьківщина», Всеукраїнському конкурсі «У вінок Кобзаря ми вплітаємо майбутнє», обласному конкурсі юних читців на краще виконання віршів про В.Івасюка, зорганізований обласним меморіальним музеєм Володимира Івасюка та обласною бібліотекою для дітей.

Всеукраїнський тиждень дитячого читання залишається найпопулярнішим святом для читачів обласної бібліотеки для дітей. У програмі заходів книжково – ілюстративні виставки, театралізовані свята, цікаві зустрічі, лицарські турніри, вікторини, паради улюблених героїв «Моя улюблена Книга», «Таємниці королеви Книги», «У святковому місті Читай ликів».

У Чернівецькій обласній бібліотеці для дітей працює клуб «Цікаві зустрічі», гостями якого є знані люди краю. В клубі пройшли зустрічі з письменниками – В. Колодієм, Ю. Гусарем, В. Вознюком, О.Довбушем, В. Мельником, В. Кукульняком, Т. Севернюк, Г. Шевченко, О.Приходько-Возняк, О. Савченко-Гнатюк, В. Місевичем, В. Демченко, М. Лютиком, В. Обдуленко, І. Фостієм, автором книги «Буковина – край космічний» В. Пелехом, співаком і композитором П. Дворським, акторкою лялькового театру М. Нагалюк, художником О. Криворучко, юристом В. Безручаком, політологом І. Буркутом та ін..

Історію рідного краю маленькі читачі досліджують на заняттях клубу «Буковинчики». Ось деякі з них: «Вулицями древнього Черна», «Фортеця над Дністром», «Стародавній Василів», та ін. Частою гостею клубу є науковий співробітник обласного краєзнавчого музею Н. Киричук. Українознавство і краєзнавство – це пріоритетний напрямок діяльності Чернівецької обласної бібліотеки для дітей.

Для любителів саморобок із паперу працює гурток «Любителям орігамі».

У центрі роботи бібліотеки для дітей сьогодні, як і завжди, – читач, наші «Буковинчики», адже живучи сьогодні і пам’ятаючи минуле, ми дбаємо про майбутнє.