Веб-довідник “Уявна подорож Буковиною”

А Л Е Я  З І Р О К

Рисунок1

   Алея зірок майстрів мистецтв Буковини на Театральній площі Чернівців заснована у 2000 році з метою пошанування імен людей, які своєю працею внесли вагомий вклад у розвиток, популяризацію та збереження культурно-мистецької спадщини, підвищення іміджу і прославлення міста Чернівців на всеукраїнському та міжнародному рівнях. Йдеться про діячів музичного та театрального мистецтва, які мають народне визнання, державні нагороди та почесні звання.   Відкриття іменних зірок відбувається у відповідності з «Положенням про Алею зірок на Театральній площі», яке затверджує своїм розпорядженням міський голова. У ньому передбачено, у яких випадках відомих особистостей вшановуватимуть зірками та за яких умов ці зірки можна буде демонтувати. Останнім часом була прийнята нова редакція цього Положення. Згідно з яким визначення претендентів для вшанування на Алеї зірок здійснюється згідно з рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради.
Висунення претендентів для розміщення на «Алеї» здійснюють колективи установ культури і мистецтва, освіти, творчих спілок, культурологічних громадських організацій, навчальних закладів та інших організацій один раз на два роки з 1 січня по 1 червня. Рекомендовані кандидатури розглядаються комісією, яку очолює міський голова. До складу комісії входять заслужені діячі мистецтв, культури, народні артисти, науковці, представники обласних організацій національних творчих спілок. Комісія має право визначити одного претендента для вшанування на Алеї зірок. Рішення комісії приймаються простою більшістю голосів, фіксуються протоколом і направляються на затвердження виконавчому комітету Чернівецької міської ради.
Відкриття пам’ятного знаку «зірки» відбувається в жовтні (один раз у два роки) з нагоди Дня міста Чернівців із врученням свідоцтва особам, імена яких вшановуються на Алеї зірок, або їх родичам.
Сама Алея зірок – це кругова пішохідна доріжка з елементами благоустрою, що розташована на Театральній площі міста, на котрій встановлюється пам’ятний знак «зірка» із зазначенням імені видатної особистості, яка відповідає таким критеріям: претендент має народне визнання, державні нагороди та почесні звання та є діячем музичного чи театрального мистецтва (співак, музикант, композитор, поет-пісняр, актор, режисер). Відповідно до нової редакції «Положення про Алею зірок у Чернівцях», ім’я видатної особистості може бути не лише занесено, але й вилучено з «Алеї…», якщо ця особа порушила Конституцію, закони України, позбавлена державних нагород та почесних звань, допустила некоректні висловлювання, які посягають на честь, гідність або репутацію територіальної громади та народу України, вчинила дії, які дискредитують її перед територіальною громадою..
На Алеї зірок, розміщеній на одній з самих мальовничих міських площ – Театральній, фізично можна розмістити 63 зірки. Під час урочистого відкриття «Алеї…» засвітили 31 зірку. А взагалі тут увіковічені 44 митці. 21 із цього числа живе у наші дні.
У 2005 та у 2007 роках на Алеї не запалили жодної зірки, а у 2006 відразу дві – співачці Марічці Миколайчук і всесвітньо відомому джазменові, уродженцю Чернівців Абраму Фельдеру.
З нагоди 600-річчя міста 5 жовтня 2008 року відбулось відкриття чотирьох нових імен – Ані Лорак, Катерини Бужинської, Василя Герелла та Володимира Шабашкевича . Кожен, удостоєний цієї честі, отримав спеціальне свідоцтво про цю подію особисто чи воно було передане родині.
Одні з останніх запалених зірок – це зірка Героя України, народного артиста України, професора, художнього керівника та головного диригента Національної хорової капели “Думка” Євгена Савчука і колишнього директора Чернівецького музичного училища, хормейстера, педагога, Заслуженого працівника культури УРСР Леоніда Румянцева.
Цікавим фактом є увічнення на Алеї подружніх пар. Це Іван Миколайчук – видатний український актор та дружина Марія – акторка, співачка тріо «Золоті ключі». Непересічна особистість – Пінкус Фалік, адміністратор обласної філармонії, який організовував у Чернівцях концерти багатьох відомих зірок та його дружина Сіді Таль – співачка та акторка єврейського походження. Подружжя Петро Міхневич – актор Чернівецького музично-драматичного театру ім. О. Кобилянської та його дружина Галина Янушевич, з якою вони разом дебютували у фільмі «Земля». Спробуємо коротко розповісти про митців, чиї імена увіковічнені на «Алеї…», попередньо об’єднавши їх за сферою діяльності.

Композитори, музиканти-виконавці, диригенти

Матеріали підготувала заввідділом науково-методичної та інформаційно-бібліографічної роботи Кадюк Н. М.

Юрій Блищук

Сидір Воробкевич

Юрій Гіна

Левко Дутківський

Йосип Ельгісер

Леонід Затуловський

Володимир Івасюк

Богдан Крижанівський

Андрій Кушніренко

Василь Михайлюк

Ілля Міський

Микола Мозговий

Леонід Румянцев

Степан Сабадаш

Євген Савчук

Ян Табачник

Авраам Фельдер (Аркадій Агашкін)

Володимир Шабашевич

 

 

 

Comments are closed.