Тиждень дитячого читання: сторніками попередніх років

Традиційно в нашій країні у березні проводиться Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Зазвичай, це відбувається у період весняних шкільних канікул, напередодні Міжнародного дня дитячої книги (2 квітня).

image-0-02-05-6283a954ef63dcefb30f4c635a75c860cdb836f2e4d04137bd94cf5d2878932e-V

Гортаючи сторінки історії Тижня, хочеться згадати про Свято дитячої книги, яке було проведено 26 березня 1943 року за ініціативою дитячого письменника Льва Кассіля. В той час цей захід мав назву «Книжкові іменини». З 1944 року Тиждень став проводитись на Всесоюзному рівні.
В Києві, вперше, Тиждень дитячого читання відбувся у 1945 році. Його гостями стали українські письменники Петро Панч, Микола Бажан, Іван Багмут.
У незалежній Україні Тиждень дитячої та юнацької книги було засновано Постановою «Про започаткування проведення Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги» за № 2/12-г від 22 лютого 1993 року. Згідно цієї постанови його організаторами стали Міністерство культури України, Міністерство освіти України, Міністерство України у справах сім’ї та молоді, Товариство книголюбів України, Спілка письменників України, Міжнародна асоціація українських дитячих письменників, видавців, діячів культури, Дитячий фонд України, видавництво дитячої літератури «Веселка». У 2008 році Тиждень перейменовано на Всеукраїнський тиждень дитячого читання, що проходить під егідою Національної бібліотеки для дітей України.

Хочеться згадати найяскравіші моменти та зустрічі, які проводились для читачів в Чернівецькій обласній бібліотеці для дітей у 2015-2019 рр.. в рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання.

 

2015 рік  – на відкриття Тижня дитячої книги до бібліотеки завітала поетеса-аматорка Васкан Ольга Василівна.
Вона розповіла читачам, як книга вплинула на її життя та допомогла в творенні віршів.
За фахом Ольга Василівна – бухгалтер, а в душі – поет. ЇЇ поезії друкувались в газеті «Буковинське віче». Зустріч з поетесою пройшла під гаслом «Поезія – це музика душі».
Читачам близька тема поезії, адже багато з них намагаються писати вірші. О. В. Васкан поділилась власним досвідом з «юними поетами» та зачитала декілька віршів.
Діти зачаровано слухали авторку. Особливо, глибоко всім запали в душу вірші «Мамина любов» та «Вишиванка». Також, нікого з присутніх не залишив байдужим вірш, присвячений Героям Майдану – «Народження і безсмертя».
Ольга Василівна має багато гарних віршів, які, ми сподіваємося, незабаром вийдуть друком і порадують поціновувачів поезії.

2016 рік – відкриття Тижня в Чернівецькій обласній бібліотеці для дітей розпочалося зустріччю з Іванною Стеф’юк, талановитою українською письменницею, літературознавецем, журналістом, членом Національної спілки письменників України (2013). Письменниця народилась на Гуцульщині, живе і працює в Чернівцях. Закінчила Чернівецький Національний університет імені Юрія Федьковича. Зараз навчається в аспірантурі університету.
У 2014 році вийшла друком прозова книга Іванни Стеф’юк «За руку з гостем». Авторка презентувала її юній буковинській аудиторії, а також читала свої вірші.
Крім того, що Іванна пише поезію і прозу, вона також захоплюється моделюванням жіночого одягу, фотомодельною справою і писанкарством. Іванна-фотомодель дуже любить фотографуватися на природі. У своїх поезіях вона також відображає природу у різних її проявах: сніг, грім, дощ, тощо.
Спілкуючись з нею, читайлики дізнались про намір літераторки видати казки для підлітків та казки про Чернівці. Чому саме казки Іванна вирішила написати? В дитинстві вона дуже любила слухати історії про добрих та злих героїв, які вигадувала та розказувала мама. Маленька Іванка, навіть, записувала ці казки у зошит. У віці чотирьох років дівчинка вже добре читала та писала. ЇЇ улюбленими дитячими книгами були «Українські народні казки» та «Пригоди Сіндбада».

 

У цьому ж році книголюбів дитячої книгозбірні чекала приємна несподіванка. Їм випала щаслива нагода поспілкуватися з українським письменником, журналістом, видавцем із столиці Сергієм Пантюком.

Пантюк Сергій Дмитрович член Національної спілки журналістів України (з 1993 р.), член Національної спілки письменників України (з 1997 р.). Є лауреатом Міжнародного літературного конкурсу «Гранослов» (1993), Всеукраїнського поетично-музичного фестивалю «Лір» (1995), премії імені Якова Гальчевського «За подвижництво в державотворенні».
Дипломант: Всеукраїнського конкурсу малої прози «Що записано в книгу життя» (2003), Конкурсу романів, кіносценаріїв та пісенної лірики про кохання «Коронація слова» у номінації «Вибір видавців» (2009 — за роман «Сім днів і вузол смерті» та 2011 — за роман «Війна і ми»).
Пан Сергій активно підтримує творчу молодь. При видавництві «Смолоскип» письменник створив мистецькі курси «Студія вільного слова», де читає курси «Поезія. Як стати справжнім поетом», «Проза. Від замальовки до роману», «Як видати книжку: від пера до читача».
Займається видавничою діяльністю. Заснував поетичну серію «Двітисячідесятники».
Є автором поетичних збірок: «Таїнство причастя» (1994), «Тінь Аріяни» (1994), «Храм характерників» (1995), «Володар вогню» (2000), «Цілунок блискавки» (2002), «Босяцький калфа» (2003), «Босяцький калфа. Вибрані поезії» (2005), «Смак Бога» (2009), «Неслухняники. Вірші для дітей» (2010), «Соло для дримби» (2012), «Оченята кольору антрациту» (2015), «Поранений херувим» (2015), «Дев’яностіада. Поема-есей про поетів і поеток» (2016).
Серед його прозових творів: роман «Сім днів і вузол смерті» (2007), збірка новел «Як зав’язати з бухлом і курінням» (2009), роман «Війна і ми» (2012), науково-фантастична повість для дітей “Вінчі й Едісон” (2015).
Буковинським читачам Сергій Пантюк презентував поезії зі збірок «Оченята кольору антрациту», «Соло для дримби», «Неслухняники» та повість «Вінчі і Едісон».
Присутні дізнались від автора історію створення дитячої повісті «Вінчі й Едісон». Сергія, до написання книги про пригоди братиків Вінчі й Едісона та їх подруги Фійки, надихнув його син Яромир. Із подорожі трьох маленьких «науковців» у минуле вийшла досить пізнавальна міні-енциклопедія про динозаврів для дітей 10-14 років.
Гість згадав низку епізодів зі свого життя та кумедні випадки, які траплялись з його дітьми. Також автор поділився спогадами, про найулюбленішого дитячого письменника – Всеволода Зіновійовича Нестайка. В дитинстві Сергій дуже любив читати його книги, особливо «Пригоди Робінзона Кукурузо».
Учасники зустрічі декламували разом з С. Пантюком вірш «Пан Перевертас» та «Абетку маленького грибника». Також пан Сергій зачитав читачам власний вірш, який був написаний понад 30 років тому.

2017 рік – відкриття Тижня дитячого читання розпочалося презентацією нової дитячої книжки буковинської письменниці Галини Пелепюк «Мрійка».Презентувати малим читайликам книгу «Мрійка», до бібліотеки завітали друзі пані Галини: художник-ілюстратор Раїса Рязанова та бард Володимир Каверін.

Діти із цікавістю дізнавались цікаві факти з життя письменниці: що вона народилась у м. Чернівці; навчалась у ЗОШ № 4; після школи навчалась на економічному факультеті Чернівецького державного університету ім. Ю Федьковича; пізніше отримала другу освіту – юридичну.
Письменниця закохана у рідне місто Чернівці: «Люблю наше місто, не уявляю життя без нього. Знаєте, й місто відповідає мені любов’ю».
Вона написала багато оповідань, присвячених Чернівцям, які ввішли до наступних збірок: «Люди из города А» (2008 р.); «Черновицкие рассказы» (2014 р.); «Перекрёсток Черновцы» (2015).
«Мрійка» – це перша дитяча книга пані Галини, яка вийшла друком у 2016 році. Книжка написана для найменших читачів. До неї ввійшли дві казочки без кінця – «Кросівки» і «Мрійка».
Чому саме казки без кінця? Тому, що діти дуже полюбляють фантазувати і придумувати своє завершення казок. Письменниця надала можливість малечі придумати свій фінал казки.

2018 рік – зустрілись з давнім другом бібліотеки, дитячим письменником Василем Дмитровичем Кукульняком, який привітав книголюбів з Святом дитячої книги.  Василь Дмитрович подарував дітям та шкільній бібліотеці свої книги “Плутанчик” і “Долиною скарбів і небезпек”. В. Кукульняк – корінний буковинець, щира та талановита людина, який дуже любить дітей.
Народився письменник 6 вересня 1938 року в с. Шубранець Заставнівського району Чернівецької області. Зростав у селянській родині. Його батьки все життя пропрацювали на землі.
У 1946 році майбутній письменник пішов до школи, але закінчити вдалося тільки 7 класів місцевої школи. З 15 років працював у колгоспі. Потім відслужив в армії. Після закінчення служби повернувся додому і продовжив навчання, спочатку у вечірній школі, а потім в будівельній. Пізніше закінчує Чернівецький будівельний технікум.
Трудова діяльність будівельника розпочалась в Рогізнянськім досліднім господарстві, надалі працював на Чернівецькій меблевій фабриці.

За чесну і сумлінну працю не раз був нагороджений грамотами та медаллю «Ветеран праці».
Він є лауреатом літературно-мистецької премії імені Івана Бажанського та почесним громадянином села Шубранець.
Свою літературну діяльність Василь Дмитрович розпочинає у 1998 році.
З-під пера письменника вийшло багато дитячих книг: «Пригоди Михайлика та песика Нютика», «Сумна красуня», «Друзі-нерозлийвода», «Скарби Шубранецької торбинки», «Стежками отчого краю», «Жовтоносик», «Принцеса Лура», «Катрусина ялинка», «Про щиглика-непосиду», «Таємниця печери Фаруза», «Микиткові друзі», «Царівна-Ромашка», «Скік, Зік та Мавпочки», «Долина скарбів і небезпек», “Плутанчик”, “Неслухняні малюки” та інші.

2019 рік – велике коло друзів зібрала презентація дитячої книги казок письменника, педагога, митця Степана Михайловича Панчука «Калиновий віночок», яка урочисто відкрила Тиждень дитячого читання в бібліотеці.
Степан Панчук народився 11 серпня 1949 року у мальовничому хуторі Колонія, що входив до складу села Юрківці Заставнівського району Чернівецької області, у робітничій сім’ї Михайла Миколайовича і Катерини Іванівни. У 1964 році закінчив Погорілівську восьмирічну школу. Впродовж двох наступних років здобував середню освіту у Вікнянській школі. В цей час вдосконалював поетичну майстерність, самотужки опановував музичну грамоту та гру на баяні. 1967 року став студентом першого курсу математичного факультету Чернівецького державного університету ім. Ю. Федьковича. З-під пера юного студента з’явилися російськомовні вірші: «Синяя роза», «Вспомните», «Мама, я хочу домой» та інші. 1972 року успішно завершує навчання в університеті, отримує кваліфікацію математика і починає вчителювати у Погорілівській восьмирічній школі.
Народження донечки Іринки у 1974 році надало наснаги С. Панчуку для видання ексклюзивного альбому художніх малюнків «Дитячий світ», у чотирьох частинах якого налічується 62 роботи. Упродовж десяти років, під час своїх літніх відпусток у Берліні, у нього народжуються нові поезії. Це вірші вже зрілого, вдумливого поета. Туга за Батьківщиною посприяла виходу циклу віршів «Берлінське сузір’я» (1998 р.).
У 2011 році з друку вийшла перша дитяча книга автора – «Особливий подарунок». Цікавою є збірка казок Михайла Миколайовича і Степана Михайловича Панчуків «Чарівна скарбничка» (ВД «Букрек», 2013).
До творчого доробку письменника також входять книги: збірка віршів «Весняний подих» («Місто», 2016), казки для дітей «Калиновий віночок» (2018), альбом «Дитячий світ» (ІІ видання, 2019) .
У 2018 році Степан Михайлович стає автором вибраних творів заставнівських літераторів «Дотик до слова» («ДрукАрт»), за яку отримав диплом лауреата ХІХ Загальнонаціонального конкурсу «Українська мова – мова єднання».
Крім літературних, Степан Панчук має гарні здобутки і на педагогічній ниві. Він – учитель математики, фізики та астрономії з багаторічним досвідом; заснував учнівське пошуково-дослідницьке товариство «Квант» при Погорілівській ЗОШ І-ІІІ ступенів (1998 р.); захистив авторську програму факультативного курсу фізики «Оптика» (2004 р.); працював у Всеукраїнському банку незалежних експертів Інституту навчальної літератури (2005-2007 рр.); отримав звання «вчитель-методист». Нагороджений знаком «Відмінник освіти України» (2002 р.). Здобув призове ІІ місце в другому турі Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» в номінації «фізика» (2005 рік).
Крім досягнень у точних науках, літературі, музиці, малюванні, письменник захоплюється нумізматикою, конхіологією, колекціонуванням моделей точних копій автомобілів і потягів, займається бджільництвом.
Але найголовніше досягнення Степана Михайловича – велика любов його учнів і читачів.

Підготувала:

Тетяна Дудчак, головний бібліотекар

Comments are closed.